Jak zacząć ćwiczyć?

Zacznij ćwiczyć

Setki razy zbierałaś/ zbierałeś się do ćwiczeń ale nic z tego nie wyszło? Nie martw się ja też! Ale po dziesiątkach porażek udało znaleźć mi się system 5 kroków, dzięki którym nareszcie osiągniesz swój cel! Gotowi?

Krok 1: Znajdź w głowie powód, znajdź bardzo dobry powód i się go trzymaj!
Albo najlepiej znajdź dwa powody lub więcej. Pierwszy jak przypuszczam, będzie wymarzona sylwetka, ale na nią nieraz trzeba pracować miesiącami. Nie jest to specjalnie motywujące i przy pierwszym kryzysie możemy się łatwo poddać. Ja oprócz zgrabnej talii marzyłam o tym, żeby spróbować surfingu. Miałam kupiony bilet do Maroka, zarezerwowane lekcje i to w chwilach słabości trzymało mnie przy robieniu pompek, których wprost nienawidzę! Jestem pewna, że każda/każdy z Was ma jakieś drobne marzenia i cele, które nie są bardzo oddalone w czasie. Znajdźcie je i się ich trzymajcie :)!


Krok 2: Wybierz aktywność dopasowaną do Ciebie
To, że Twoja znajoma zachwala treningi crossfit wcale nie oznacza, że będą one odpowiednie także dla Ciebie. Wszystko zależy od Twoich możliwości fizycznych (umówmy się crossfit dla początkujących chyba nie jest dobrym pomysłem), upodobań i temperamentu. Na przykład ja kompletnie nie odnajduje siebie w bieganiu (straszliwie mnie nudzi), ani w treningach grupowych (natura perfekcjonistki- pocenie się i walczenie ze swoimi słabościami przy innych jest zdecydowanie nie dla mnie), ale za to uwielbiam treningi w domowym zaciszu.

Jeśli jeszcze nie wiesz jaki sport do Ciebie pasuje i przede wszystkim jaka aktywność fizyczna daje Ci frajdę- bo to przyjemność czerpana ze sportu jest kluczem do regularności proponuje Ci abyś poświęcił/poświęciła dwa tygodnie na to, aby :
– pobiegać przez 15 minut
– odwiedzić siłownię
– pójść na przynajmniej 3 rodzaje zajęć grupowych (najlepiej żeby były różnorodne np. pilates, zumba, tabata)
– sprawdzić swoich sił na basenie
– spróbować treningu domowego z 3 różnymi trenerami  (np. Chodakowska, Lewandowska, Mel B)
– spróbować jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która przyjdzie Ci do głowy
                        Jeśli znasz już aktywność fizyczną dopasowaną do Ciebie teraz możesz przejść do kroku 3!

Krok 3: Przygotuj porządny plan
Nie zliczę ile razy brałam swój kalendarzyk i zapełniałam go od poniedziałku do soboty przeróżnymi treningami, i tak przez cały miesiąc. Powiem Wam coś w sekrecie- to totalna głupota, która albo działo krótkofalowo, albo nie działa w ogóle. Dużo lepszym sposobem jest:
– W pierwszym miesiącu zaplanowanie 3 treningów przynajmniej 30 minut tygodniowo
– Zastanowienie się jakim typem treningowym jesteś: słowikiem czy sową ? Słowiki treningowe lubią ćwiczyć z samego rana i są wtedy najefektywniejsze, natomiast poranny trening dla sowy to istna droga przez mękę. Uwaga! Nie zawsze pokrywa się to z typem osobowości, np. jestem typowym słowikiem jeśli chodzi o wstawanie, ale mój organizm uznaje tylko popołudniowe i wieczorne treningi.
– Oprócz zaplanowania dnia treningu warto też zaplanować dokładną godzinę. Wpisz godzinę treningu do swojego kalendarza, tak samo jak wpisujesz godziny pracy, wizytę u dentysty i spotkania ze znajomymi. Niech to będzie termin nie do ruszenia!
 Kiedy poczujesz, że możesz więcej zwiększ ilość treningów w tygodniu, ale uwierz mi potrzeba na to czasu, a organizm sam da Ci zna, kiedy przyjdzie na to czas 🙂

Krok 4: Zacznij tu i teraz z tym co masz!
Nie czekaj aż uzbierasz fundusze na najmodniejsze legginsy i buty do ćwiczeń. Nie czekaj aż będziesz miała/miał więcej czasu, lepszy dzień. Zacznij już dzisiaj (np. znajdź najbliższe studio fitness i zapisz się na pierwszy darmowy trening) lub wskocz w dresy i poszukaj treningu na YouTube. To naprawdę jest proste!
Krok 5: Dołącz do grupy motywacyjnej


Dobrze wiem, jak nieraz ciężko jest wytrwać w swoich postanowieniach. Różne chochliki lubią nam szeptać do ucha:” Daj spokój, zrobisz to jutro!”, albo „Jak raz nie zrobisz nic się nie stanie”. Kiedy nie mamy nikogo kto by nas wspierał, komu moglibyśmy się pochwalić, albo kto by nas motywował często najzwyczajniej w świecie odpuszczamy. Dlatego drogie czytelniczy i drogie czytelniczki, jeśli chcecie zacząć ćwiczyć tu i teraz to zapraszam Was do grupy na facebooku „Treningowej grupy wsparcia„! Znajdziecie na niej codzienne motywacje, relacje z treningów, a także poznacie przesympatycznych ludzi, którzy będą Was wspierać i motywować.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *