Podsumowanie III tygodnia bez cukru

Musimy porozmawiać

Miało być strasznie a znowu było całkiem przyjemnie, Nie wiem czy to kwestia pozytywnego nastawienia do całego eksperymentu czy tego, że nie jedzenie cukru naprawdę dodaje energii.

Tak jak wspominałam podjęłam się rzucania cukru wraz z moim chłopakiem. Jak się pewnie domyślacie oboje podeszliśmy do tematu zupełnie inaczej. Ja bardzo restrykcyjnie, dosyć sztywno trzymałam się reguł i postanowień. Natomiast moja druga połówka, która ciągle gdzieś biega i czasami nie myśli o tym co wchodzi w skład tego co je ( przykładowo: to w dżemie jest cukier?! ) nie zachowała już tak ścisłego cukrowego postu.

Dlaczego o tym piszę?

Bo zaobserwowałam bardzo ciekawą rzecz. W niedziele z racji wyjątkowych okoliczności mieliśmy mała dyspensę na cukier. Ja po łyku energetyka i kosteczce czekolady miałam okropne bule brzucha, natomiast Robert bez problemu dał rady dwóm energetyką i połowie czekolady. W tym miejscu uświadomiłam sobie jak ważne były słowa Sary: „I mniej cukru w Twoim organizmie w chwili wkraczania w 3 tydzień odwyku, tym łatwiej Ci pójdzie”! To że nie zjadłam więcej czekolady nie było kwestią mojej silnej woli, a reakcją mojego organizmu na cukier.

Wskazówki na III tydzień odwyku

Zerwij z cukrem bezlitośnie! Od dzisiaj na następne 3 tygodnie zapomnij o owocach, płatkach śniadaniowych, dżemach, sosach zawierających cukier, czekoladzie, słodkich napojach itp.

Jedz produkty o zawartości cukru niższej niż 3-6 g na 100 g/100 ml W przypadku nabiału wiedełki zaczynają się od 7,7, ponieważ pierwsze 4,7 cukru to laktoza

Czytaj dokładnie etykiety Jeśli cukier jest na jednym z pierwszych pozycji to znaczy że jest go bardzo dużo w danym produkcie- od takich rzeczy trzymaj się z daleka! Uważaj też na określenia: wsad owocowy, syrop z agawy, miód czy też syrop glukozowo-fruktozowy tu również kryje się fruktoza. I najważniejsze zawsze sprawdzaj zawartość cukru na 100 g produktu.

Wymień sosy Wykonaj mały eksperyment. Kiedy będziesz w sklepie porównaj zawartość cukru w majonezie 100% z majonezem odtłuszczonym. Jogurtu naturalnego z jogurtem odtłuszczonym. Wynik Cię zaskoczy! Sos barbecue (53,9 g/100 g cukru) wymień na musztardę ( mniej niż 1 g/100 g cukru). Ocet balsamiczny (15,7 g/100 g) zastąp octem jabłkowym (0,19 g/100 g), a sos tamari (mniej niż 1 g/100 g) używaj zamiast słodkiego sos chili (42 g/ 100 g).

Zada dziewięciu cudownych „c” Czyli 9 prduktów, które pomogly rzucić cukier Sarze:

  • Cynamon (cinnamon) posypana nią kawa czy owsianka smakują obłędnie
  • Kakao (cacao) + masło kokosowe +syrop ryżowy = bezcukrowa czekolada!
  • Kawa (coffe) Zawsze i wszędzie!
  • Kurczak (chicken) Tutaj niestety się nie mogę wypowiedzieć, ponieważ nie jadam
  • Masala chai (chai) Świetna alternatywa dla latte ze słodkim syropem.
  • Olej kokosowy (coconut oil) W moim przypadku masło kokosowe, uwielbiam! 🙂
  • Ser( cheese) Mały kawałek po obiedzie w 100% rekompensuje mi brak deseru po obiedzie
  • Woda kokosowa (coconut water) Jest słodziutka i ma zero fruktozy. Pije ją samą lub dodaje do zielonych shakeów- mniam!

Jak sami widzicie rzucanie cukru wcale nie jest takie straszne. Ja daję radę to Ty też dasz!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *